Nyheter24
Annons

Fler registerkontroller ska stoppa infiltration

Publicerad: 20 maj 2025, kl. 15:12
Tingsrätter och andra domstolar får utökade möjligheter att kontrollera personer mot belastnings- och misstankeregistret, till exempel vild anställningar. Arkivbild. Foto: Henrik Montgomery/TT

Rättsväsendet får utökade möjligheter att kontrollera personer mot belastnings- och misstankeregistret, till exempel vid anställningar. Syftet är att hindra att myndigheter infiltreras av kriminella.

Ämne:

Politik

Förordningsändringen som regeringen beslutat om träder i kraft 23 juni.

"Det här är verktyg som myndigheterna själva har efterfrågat, just för att de ska kunna skydda sig mot organiserad brottslighet och otillåten påverkan", säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) i en skriftlig kommentar.

Förordningsändringen innebär att Åklagarmyndigheten, Ekobrottsmyndigheten, Domstolsverket och domstolarna ges möjlighet att kontrollera samtliga personer som anställs vid myndigheterna.

Kriminalvården får utökade möjligheter att kontrollera de som får tillträde till häkten och anstalter och de som ska arbeta med dömda personer i halvvägshus, hem för vårdvistelse och vid kontraktsvård.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons