Centern föreslår att staten i större utsträckning ska stötta de som vill bygga konstgjorda dammar.
Det finns redan ett investeringsstöd, men av de 170 miljoner kronor som finns i potten för åren 2023–2027 har hittills bara 6 procent delats ut enligt partiets beräkningar.
”Det finns stöd att söka, men de är alldeles för låga och för krångliga", säger partiets miljöpolitiska talesperson Stina Larsson i en kommentar.
C anser att staten borde ta 80 procent av kostnaden för bevattningsdammar, mot dagens 30 procent. Utöver det vill partiet dubblera maxbeloppet från dagens 750 000 till 1,5 miljoner kronor.
”Redan nu är grundvattennivåer låga efter en torr vår. Det riskerar att slå hårt mot våra lantbrukare och matproduktion när skördarna krymper”, säger Stina Larsson.
Hon uppmanar därför landsbygdsminister Peter Kullgren att öka stödet.
”Regeringen har haft all tid på sig att se över det här för att stärka våra lantbrukare inför torrperioder, men det har regeringen inte gjort”.
Det har regeringen visst gjort, säger Kullgren i en skriftlig kommentar till TT:
"Vi har redan begärt hos kommissionen att få ge stöd på upp till 1,6 miljoner kronor. Alltså mer än vad C föreslår. Vi höjer även från 30 procent till 40 procent vilket är en rimlig nivå så att fler får del av stödet.”