Nyheter24
Annons

Efter Örebrodåd – räddningstjänstens insats utredd

Publicerad: 3 juni 2025, kl. 20:33
Räddningstjänstens insats på på Risbergska Campus i Örebro den 4 februari har utvärderats. Foto: Kicki Nilsson/TT

En utvärdering av Räddningsregion Bergslagens insatser under skolskjutningen på Campus Risbergska i Örebro i februari visar att mycket fungerade bra, men det konstateras också flera brister. Bland annat i tillgång till sjukvårdsmaterial för att hantera blödningar.

Att Nerikes Brandkår tidigare övat på händelser med pågående dödligt våld var enligt den rapport som nu presenterats avgörande och insatspersonalen agerade i enlighet med framtagna rutiner.

Mattias Larsson, som var vakthavande räddningschef vid händelsen, menar dock att de behöver öva ännu mer på liknande situationer, särskilt i samarbete med polisen, och att rutinerna behöver skärpas.

— I de här riktigt stressade lägena när organisationerna är hårt belastade, att då ha förmågan att lyfta blicken, det kräver ganska mycket övning, säger han till P4 Örebro.

Utvärderingen, som genomförts av Räddningstjänst Dala Mitt och Storstockholms brandförsvar, har dels synat Räddningsregion Bergslagens övergripande ledning vid händelsen, samverkan med polis och sjukvård i den gemensamma ledningscentralen, samt arbetet på plats på Risbergska skolan.

Samarbetet mellan de olika blåljusverksamheterna bedöms ha fungerat bra mycket tack vare en gemensam ledningscentral, men rapporten pekar också på att tydligare rutiner krävs för att förstärka ledningsorganisationen hos räddningstjänsten vid sådana här händelser. Dessutom behöver man vara bättre rustade med sjukvårdsmaterial för att ta hand om livshotande blödningar.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons