Mellan åren 2017 och 2023 minskade tjuvjakten på noshörningar med 78 procent i elva av reservaten i Krugerparken i Sydafrika, visar en ny studie.
Samtidigt hade de brottsbekämpande åtgärderna mot tjuvskytte ingen statistisk effekt på den illegala jakten.
En vanlig strategi har varit att försöka avskräcka tjuvskyttar med långa straff. Problemet är att metoden är reaktiv och åtgärderna sätts in först när brottet redan skett.
Tar bort incitament
Forskare har nu jämfört traditionell brottsbekämpning, med till exempel spårhundar och radioövervakning, med att avhorna noshörningarna. De konstaterar att tar man bort hornet tar man samtidigt bort själva incitamentet för tjuvjakt.
Mellan 2017 och 2023 dödades 1 985 noshörningar i elva av reservaten i de södra delarna av Kruger. Det skedde trots att man lagt 74 miljoner dollar på rättsliga åtgärder mot tjuvskytte och mer än 700 gripna tjuvskyttar.
Men avhorning, vilket gjordes på 2 284 noshörningar i åtta av reservaten, ledde till en minskning av tjuvjakten med 78 procent under samma tidsperiod. Kostnaden var dessutom bara 1,2 procent av den totala budgeten.
Mindre effektivt
Författarna, från bland annat Nelson Mandela University, pekar på att socioekonomisk ojämlikhet gör att människor ansluter sig till eller tjuvjagar för kriminella grupperingar trots att riskerna är höga. Korruption och ineffektiva rättssystem gör också de traditionella brottsbekämpande metoderna mindre effektiva.
De varnar också för att tjuvjägare fortfarande kan döda avhornade noshörningar för att komma åt stumpen eller återväxta horn. Det saknas också tillräcklig kunskap av vad avhorning av noshörningar får för effekter på långt sikt.