Nyheter24 har tidigare skrivit om Ica Maxi i Örebro som fyllde tio år tidigare i år. De ville fira sitt jubileum med pompa och ståt och hade flera erbjudanden under dagen.
MISSA INTE: Ica delar ut gratis godis – det är anledningen
Hundratals köade utanför Ica Maxi
De bestämde sig även för att ge de 50 första kunderna som kom till butiken en gratis högtalare, till ett värde av 1 199 kronor. Chansen att få en gratis högtalare lockade hundratals kunder och många började köa redan vid 19-tiden dagen innan firandet.
– Vi har nog aldrig haft så mycket kunder utanför innan öppning, och i så här dåligt väder. De är ju fantastiskt att de stått här utanför och fryst i minst sex timmar, sa vd:n och ägaren till Ica Maxi-butiken till NA.
Nu har butiken beslutat sig för att ha en till dag med erbjudanden och ge bort gratis grejer, en dagen butiken kallar för "Tok-Torsdag".
Ger bort presentkort till 50 första kunderna
Den 12 juni kommer butiken ge bort 50 presentkort värda 500 kronor styck till de första gästerna i kön in i butiken. Alla kunder som köar kommer även att få en "Tok-Torsdags-keps". Utöver erbjudanden kommer dagen även innehålla överraskningar, godisregn och andra event.
MISSA INTE: Därför bjuder Ica vissa kunder på generös gåva
Kan bli kaos på Ica Maxi
Butiken förväntar sig ett riktigt högt tryck under torsdagen och redan på onsdagsnatten hade kunder börjat köa för att ta del av de olika erbjudandena och få chansen att få ett presentkort.
– Vi brukar alltid ha ett extremt högt tryck på våra tok-torsdagar. De är otroligt populära och omtyckta bland våra gäster. Vi har även gömt guldbiljetter i butiken och vår nya robot i butiken har tävlat ut guldbiljetter till våra gäster, som ger dem en VIP-shoppingupplevelse innan den ordinarie butiksöppningen imorgon, säger Louise Henriksson, Marknadschef på Ica Maxi Universitetet, till Nyheter24.
LÄS MER: Ny lag skapar kaos