Den 12 juni sägs den hemliga Bilderberggruppen mötas på det anrika Grand Hotel i centrala Stockholm, som de sägs ha abonnerat.
Sällskapet ska ha grundats 1954 i Nederländerna på Hotel de Bilderberg, i Oosterbeek väster om staden Arnhem, därav namnet Bilderberggruppen.
Ulf Kirstersson deltar på Bilderberggruppens möte
Mycket är höljt i dunkel kring sällskapet och vilka som kan tänkas vara en del av det.
Nyheter24 har tidigare skrivit om vilka som sägs vara medlemmar och då har namn som Carl Bildt, Magdalena Andersson, Fredrik Reinfeldt, Daniel Ek, Marcus Wallenberg och Jens Stoltenberg varit några av namnen som nämnts.
Den 12 juni redogjorde dessutom statsminister Ulf Kristerssons biträdande presschef, Hanna Strömberg, för att statsministern kommer delta på mötet.
”Statsministern har bjudits in att delta i en utfrågning under öppningen av konferensen torsdag kväll. Samtalet kommer att fokusera på Sveriges och EU:s konkurrenskraft samt Sveriges stöd för Ukraina”, sa hon till TT.
MISSA INTE: Ulf Kristersson deltar på hemliga maktmötet

Mejlet från hemliga Bilderberggruppen: "Då kan vi berätta"
Även om det inte bekräftats att det är just Bilderberggruppen som abonnerat lyxiga Grand Hotel så gör samstämmiga uppgifter gällande att så är fallet, något även TT redogjort för.
TT har dessutom mottagit ett mejl i vilket sammanslutningens talespersoner uppger att man inte vill figurera med namn, bild eller annan information om gruppens förehavande.
”Precis som tidigare år berättar vi om våra möten strax innan de äger rum. Då kan vi berätta om när de hålls och var, vi kommer också kunna berätta om vilka som deltar och vad som står på agendan”.
Detta är Bilderberggruppen
På grund av hemlighetsmakeriet kring medlemmarna och gruppen som helhet har också konspirationsteorierna tagit fart.
Enligt Christina Garsten, författare och professor i socialantropologi, målas en bild upp av att gruppen bildades för att främja relationen mellan Nordamerika och Europa.
– Det är en tankesmedjeliknande konstellation skulle jag säga. Lite lösare i konturerna än många andra regelrätta tankesmedjor. Det är personer i ledande ställning som träffas för att diskutera frågor av transatlantisk karaktär, säger hon till TT.
Huruvida Bilderberggruppen har något inflytande på världsordningen är något som är svårt att sia om, menar Garsten.
– Det är det eftersom de som är på mötena är där som individer och inte som representanter för partier eller stater. Så de har inte alls mandat att fatta några beslut eller idka direkt påverkan. Men vad de kan göra är att arbeta med sina respektive nätverk och föra frågor vidare, de kan forma den politiska agendan på så sätt, säger hon
Konspirationsteorierna: Bilderberggruppen styr världen – som Illuminati
Något som är fastslaget är att gruppens möten är hemliga intill att de hålls, de är informella och sker bakom stängda dörrar. Således omgärdas de av konspirationsteorier och ryktesspridning.
Enligt Nationalencyklopedin, NE, beskrivs gruppen som en internationell sammanslutning:
"Internationell sammanslutning av ledande och inflytelserika företagsledare, finansmän, politiker och opinionsbildare i Västeuropa och USA".
Dagens ETC har tidigare skrivit att när gruppens möten inleds står aktivister utanför och tror att Bilderberggruppen styr världen och är kärnan i en mäktig konspiration som reglerar världsordningen.
Svenska Dagbladet har även de redogjort att sällskapet har likställts med Illuminati, ett hemligt sällskap som sägs finnas för att styra världen med upplysning, makt och rikedom.
Vad tror du?