Nyheter24
Annons

Bilderberggruppen: Vad är det och vilka är medlemmar?

Publicerad: 26 maj 2025, kl. 12:20
Uppdaterad: 12 juni 2025, kl. 08:03
Skylt och Grand Hotel.
Här är allt vi vet om sällskapet BIlderberggruppen. Foto: Pontus Lundahl/TT, Jonas Ekströmer/TT & Grand Hôtel.

Sällskapet Bilderberggruppen sägs ha bildats på 1950-talet i Nederländerna då landets prins Bernhard anordnade ett möte på hotellet Hotel de Bilderberg. Men vilka är egentligen det hemliga sällskapet, och vilka ingår i det?

Vad är Bilderberggruppen?

Bilderberggruppen är, enligt EFN Ekonomikanalen, ett sällskap som grundades 1954 i Nederländerna. Namnet kommer från hotellet Hotel de Bilderberg beläget i Oosterbeek, väster om staden Arnhem. Hotellets namn är således det som givit namn åt själva sällskapet. 

Enligt Aftonbladet har sällskapet årliga möten där uppemot 120 till 150 välbärgade deltagare ur den så kallade ”makteliten” deltar. 

Enligt tidningen har sällskapet kallats för världens mäktigaste elitnätverk. Mötena hålls då på olika platser runt om i världen. Det senaste mötet hölls enligt Aftonbladet på Eurostars Suites Mirasierra Hotel i Madrid. 

1984 ska den årliga konferensen ha hållits i Sverige, då på Grand Hotel i Saltsjöbaden och 2001 på Stenungsbaden i Stenungsund.

Annons

Vilka sägs vara medlemmar i Bilderberggruppen?

Enligt Aftonbladet ska svenska politiker så som Carl Bildt, Magdalena Andersson, Fredrik Reinfeldt och Mikael Damberg ha deltagit på tidigare möten. I Bilderberggruppens styrkommitté sitter dessutom medlemmar ur Wallenberg-familjen.

Även Spotifys grundare Daniel Ek, Finlands president Alexander Stubb, Jacob och Marcus Wallenberg och Natos före detta generalsekreterare Jens Stoltenberg ska alla ha deltagit under det förra mötet i Madrid. Så även Investors vd Börje Ekholm, enligt Svenska Dagbladet. 

De uppger även att Socialdemokraternas förra partiledare, Stefan Löfven, ska komma att delta på deras konferens 2025.

Annons

Dessutom har det framkommit att USA:s före detta president, Bill Clinton, också ska ha deltagit på möten på senare år, skriver Aftonbladet med hänvisning till Business Insider. 

Har Bilderberggruppen bokat hela Grand Hotel 2025?

Programledaren Fredrik Wikingsson redogjorde i sin podcast ”Filip och Fredriks podcast”, som han har tillsammans med vännen och kollegan Filip Hammar, att någon bokat hela hotellet under ett antal dagar. Men vem som låg bakom bokningen den 10 till 14 juni var dock oklart.

Enligt Dagens Industri skulle bokningen ha gjorts av den franska smyckestillverkaren Cartier, som påstods ha legat bakom bokningen på hotellet. Dock redogjorde Aftonbladet att det istället skulle vara det mytomspunna sällskapet Bilderberggruppen. 

Torsdagen den 12 juni uppgav TT att polisen hade en pågående insats på det anrika hotellet.

– Det pågår en insats i centrala delarna av Stockholm och anledningen är för att det är ett möte av privat karaktär. Det är många skyddspersoner som förväntas komma till mötet så det kan vara en del eskorter, sa polisens presstalesperson Per Fahlström.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons