Sommaren är här, med ljusare kvällar och högre temperaturer. Det senare innebär också att insekterna blir fler och mer märkbara när man vistas ute i naturen.
Men vissa insekter söker sig också in i hus och hem – och då gäller det agera innan det är för sent.

En sådan insekt är getingar, som inte sällan bygger bon på platser som, för bostadsägare, kan vara opraktiska.
Nyheter24 har tidigare rapporterat om hur Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän uppmanat till förebyggande åtgärder mot getingbon, för att slippa genomföra saneringar. Nu kommer Anticimex, som är specialiserade på skadedjurskontroll, med en liknande uppmaning.
Anticimex: Getingsäkra hemmet innan midsommar
Precis som Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän flaggar nämligen Anticimex för att 2025 kan bjuda på en riktig "getingsommar" – något som i regel inträffar vartannat år. Med 26 829 getingsaneringar 2024, vilket kan jämföras med 45 970 saneringar 2023, förbereder sig företaget för mer jobb under de kommande månaderna.
− Vi planerar för en getingsommar i år, men det kan vara stora lokala skillnader, säger Thomas Persson Vinnersten, biolog och skadedjursexpert på Anticimex, i ett pressmeddelande och konstaterar att husägare gör klokt i att getingsäkra sina hem "innan midsommar", som infaller den 20 juni i år.
– Efter det brukar getingarna ha blivit så pass många att det är krångligare att åtgärda problemen.

Samtidigt betonar Thomas Persson Vinnersten att getingar fyller en viktig funktion i naturen. Problem uppstår när de blir för många och för närgångna.
− Att getingsäkra sitt hus syftar till att få getingarna att bygga bon på platser där de inte stör oss människor. På så sätt balanserar man att getingarna gör en hel del nytta i naturen, men samtidigt har respekt för att de inte ska bli för närgångna, säger han i pressmeddelandet.

Steg för steg – så getingsäkrar du huset
Enligt Anticimex kan man, för att identifiera platser där getingarna lär trivas och vilja bygga bo, försöka lokalisera var gamla getingbon suttit tidigare. Hittar man gamla sådana kan de tas bort och platsen kan säkras med till exempel insektsnät.
Företaget presenterar vidare fem steg för att getingsäkra sitt hus:
- Kolla runt ditt hus, i förråd och på vinden, för att identifiera potentiellt attraktiva platser för getingarna att bygga bo.
- Hittar du gamla bon bör du ta ner dem. Där kan nämligen andra skadedjur trivas. Getingar kommer emellertid inte återvända ett gammalt bo, men att det finns ett bo på platsen indikerar att de kan trivas i miljön och vilja bygga ett nytt.
- Lokalisera infartsvägar på huset eller eventuella kvisthål och täpp till dem.
- Placera ut insektsnät på ventilationsgaller.
- Om du, tidigt på säsongen, hittar ett getingbo som är litet som en pingisboll kan du avlägsna det själv – helst under kvällstid, iförd skyddskläder. Om boet är större, eller om du är allergisk, bör du ta professionell hjälp.
Har du getingsäkrat ditt hem? Kommentera nedan!