Nyheter24
Annons

SD-Åkesson anmälde inte styrelsepost till riksdagen

Publicerad: 11 juni 2026, kl. 08:54
Uppdaterad: 11 juni 2026, kl. 09:06
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson. Arkivbild Foto: Claudio Bresciani/TT

SD:s partiledare Jimmie Åkesson sitter i styrelsen för ett fastighetsbolag – men anmälde inte detta till riksdagen som reglerna kräver, rapporterar TV4 Nyheterna.

Åkesson anmälde inte styrelsepost till riksdagen

Åkesson investerade en miljon kronor i bolaget och tog plats i styrelsen – men rapporterade inte detta till riksdagens ekonomiska register, vilket ledamöter enligt lag är skyldiga att göra.

Det rör sig om ett bolag som äger en fastighet i Sölvesborg. Enligt reglerna ska ekonomiska åtaganden rapporteras inom en månad, för transparansens skull. Åkessons investering skedde 2024.

— Oavsett varför man inte gör det, så finns det ju en risk att det växer en misstanke om att man gör det med flit, säger statsveraren Birgitta Niklasson vid Göteborgs universitet till TV4.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons