I fjol beslutade kommunen i Norrköping att Himmelstalunds camping ska läggas ner 2025, vilket bland annat Folkbladet uppmärksammat.
Himmelstalunds camping stänger – området ska bli bostäder
Enligt kommunen håller inte campingen tillräckligt hög standard, och en upprustning skulle kosta omkring 25 miljoner kronor – en investering kommunen inte vill stå för.
Dessutom planerar kommunen att utveckla området kring Himmelstalund. I den norra delen ska bostäder byggas, och den södra delen ska användas för fritidsaktiviteter och idrott. Himmelstalunds camping ligger mittemellan dessa områden.
– I dag äger kommunen marken och campingen, men vi vill inte sälja marken innan vi är klara med planeringen runt om, sa kommunstyrelsens ordförande Sophia Jarl, till Folkbladet i fjol.
"Väldigt synd"
Flera campinggäster tycker det är tråkigt att campingen ska läggas ned.
– Jag tror att många skulle sakna den här campingen om den försvinner. Jag skulle definitivt göra det, för vi har pratat om Norrköping och förstått att det är en stad som tycker att det är helt okej att man kommer och campar med husbil, sa en campare till Folkbladet i fjol.
– Det tycker jag är väldigt synd, det är ju platsen som är så attraktiv, säger en annan.