Annons

Åklagaren efter Think Pink-domen: Känns skönt

Publicerad: 17 juni 2025, kl. 15:20
Uppdaterad: 17 juni 2025, kl. 17:12
Åklagare Linda Schön vid en tidigare pressträff i samband med att åtalet presenterades 2023. Arkivbild. Foto: Claudio Bresciani/TT

Domen har fallit efter miljöskandalen Think Pink. Medgrundaren – ”sopdrottningen” Fariba Vancor – dömdes till sex års fängelse. I mångt och mycket känns det skönt för jag uppfattar att domstolen har förstått den bevisning som vi har lagt fram, säger åklagare Linda Schön. Men domen kommer att överklagas.

— Vi har olika uppfattningar, domstolen och Fariba Vancor, om hur man ska bedöma det som har förekommit, säger Vancors advokat Jan Tibbling till Sveriges Radios Ekot.

Enligt åklagaren, som bara har hunnit göra nedslag i den 700 sidor långa domen, har det varit en utmaning att presentera den enorma utredningen på ett pedagogiskt sätt.

— Det är alltid en oro man har när det gäller den här typen av lagstiftning och brottslighet – som domstolarna inte prövar varje vecka – och dessutom när bevisningen är så omfattande. Därför är min första reaktion att det är skönt att det känns som att vi har lyckats med det, säger Linda Schön.

Sammanlagt dömdes tio av de elva åtalade i härvan där hundratusentals ton sopor dumpades illegalt runt om i landet. Samtliga har förnekat brott.

Tv-profilen Leif-Ivan Karlsson, som haft en vd-roll inom koncernen, frikändes dock helt.

— Det är uppenbart att tingsrätten inte delar vår syn på den personens involvering i verksamheten, säger Linda Schön.

Kan det finnas skäl att överklaga domen?

— Där är vi inte ännu, utan vi måste i lugn och ro få läsa och analysera.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons