De ska ha varit inblandade i en skjutning i Oosterhout i mars där tre män dödades. Två av de gripna, en 28-årig kvinna och en 24-årig man, greps i Sverige natten till onsdag. Den tredje personen, en 28-årig man greps samtidigt i Tyskland.
— De är inte okända för svensk polis, men det finns i dagsläget inga pågående utredningar mot de här individerna för brott i Sverige utan misstanken är för brott i Nederländerna, säger Mathias Rutegård vid Nationellt mediecenter hos polisen.
Insatsen var ett samarbete mellan svensk och tysk polis, säger polisens presstalesperson Eric Passchier till nederländsk radio. Han säger att utredningen har varit omfattande och pågått i flera månader.
— Det var viktigt att båda gripandena skedde samtidigt och lyckades, säger han till Oosterhout Today.
Det var den 28 mars i år som två personer i en bil sköts i kommunen Oosterhout i södra delen av landet. En dog på platsen och den andra avled av sina skador på sjukhus, skriver nederländska NU. Ett tredje offer hittades sedan en bit bort. Han satt också i en bil och dog av sina skador.