Avhandlingen handlar om när barn ingår avtal om digitala tjänster utan föräldrarnas uttryckliga samtycke.
Så kallade mikrotransaktioner i olika appar kan leda till stora summor som sedan föräldrarna får betala, ofta utan vetskap om att barnet har ingått köpen. I ett fall handlade det om 140 000 kronor.
— Det är väldigt lätt för barn att ingå avtal i den digitala miljön. Hela affärsidén är att barn ska köpa olika saker för att det ska bli roligare, säger Germaine Hillerström, forskare i civilrätt om sin avhandling, till kanalen.
Föräldrabalken anses vara föråldrad och många föräldrar saknar också kunskap om vad ett kopplat betalkort innebär, att ett samtycke anses vara underförstått och bindande, enligt forskaren.