Nyheter24
Annons

M kräver debatt efter V-avslöjanden: ”Mycket allvarligt”

Publicerad: 7 juni 2026, kl. 12:16
Uppdaterad: 7 juni 2026, kl. 13:10
Mattias Karlsson, gruppledare för Moderaterna i riksdagen. Arkivbild. Foto: Johanna Ekström / TT

Moderaterna begär en särskild debatt i riksdagen om antisemitism, extremism och ”otillbörlig påverkan” på riksdagspartier.

Bakgrunden är att Vänsterpartiet inför höstens val har strukit ett 20-tal personer från kommun- och regionvalslistorna, för bland annat antisemitiska yttranden eller stöd för terrorlistade grupper. Det sker efter avslöjanden i Expressen, som har fått V att snabbt agera mot personerna genom att stryka eller utesluta dem.

Mattias Karlsson är gruppledare för M i riksdagen. Han skriver i sin begäran till talmannen och de övriga partiernas gruppledare att den svenska demokratin bygger på att partierna verkar öppet och självständigt och med respekt för demokratins värden. De nominerar också företrädare i val, till nämnder, styrelser och andra uppdrag i samhället.

— Frågan är större än de avslöjanden som media gjort, anser Mattias Karlsson som kallar Expressens avslöjanden om V-företrädare för ”mycket allvarliga-”

”Det handlar ytterst om Sveriges förmåga att stå emot extremistiska miljöer, utländska intressen och antidemokratiska krafter som kan försöka påverka, utnyttja eller ta sig in i svenska politiska partier”, skriver Karlsson i sin begäran.

Annons

Det är oklart om och när debatten i så fall blir av. Gruppledarkretsen möts nästa gång den 17 juni, sista ordinarie dag före sommaruppehållet för riksdagen. Riksdagen möts dock två dagar i augusti för att besluta om lagförslag som kommit från regeringen under försommaren.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
M kräver debatt efter V-avslöjanden: ”Mycket allvarligt”