Nyheter24
Annons

Studietiden på SFI ska begränsas

Publicerad: 10 juli 2025, kl. 14:28

Invandrare som studerar svenska på SFI ska som huvudregel få tre år på sig att slutföra sina studier. Därefter upphör rätten att delta i SFI (Svenska för invandrare).

Ämne:

Politik
Forskningsminister Lotta Edholm (L) vid regeringens sommarfika i Rosenbad under torsdagen.Foto: Magnus Lejhall / TT / Kod 10658
Forskningsminister Lotta Edholm (L) vid regeringens sommarfika i Rosenbad under torsdagen.Foto: Magnus Lejhall / TT / Kod 10658

Det föreslår regeringen i en lagrådsremiss.

Lotta Edholm (L), minister för bland annat vuxenutbildning, pekar på att många i dag avbryter sina SFI-studier i förtid. År 2023 var det nästan hälften av all SFI-elever som gjorde det.

— Många av dem har säkert haft som plan att komma tillbaka efter ett tag men det är ganska svårt och risken är att man tappar i svenska språket när man är borta, säger Edholm.

— Regeringen bedömer att vi behöver en mer intensiv och bättre sammanhållen studietid i SFI för att få bättre resultat.

Det ska dock få möjligt att förlänga de tre åren med högst ytterligare tre år om det finns särskilda skäl, till exempel sjukdom.

Det blir då kommunen, som ansvarar för SFI, som får avgöra om studietiden ska förlängas.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons