Problemen med råttor i svenska städer ökar. Värst är det i Stockholms, Skånes och Västra Götalands län. Samtidigt som problemen ökar skärps lagstiftningen för kemiska bekämpningsmedel. Men en ny ljudteknik skapar möjligheter för att hålla skadedjur borta utan att använda gift.
”Vi har utvecklat ett sätt att simulera akuta hot genom ljud för råttan. Det handlar inte om volym, utan om att påverka det undermedvetna med rätt typ av signaler så att råttan flyr”, säger forskningsledare Örjan Johansson, professor i teknisk akustik vid Luleå tekniska universitet, i ett pressmeddelande.
Ljudet liknar råttornas eget varningsljud, som de gör genom att gnissla tänder. Det lurar råttornas hjärna att något farligt närmar sig. Forskarna har även sett lovande resultat hos andra arter som myggor och säl, och nu ska man utveckla metoden vidare.