När Eskilstunabon Johan Lembke nyligen fångade en gråhaj utanför Tjörn var det den första som har registrerats i Storfiskregistret på 47 år – och endast den tredje någonsin. Men bara några dagar senare hände det igen – en ny gråhaj fångades på svenskt vatten, skriver Sportfiskarna i ett pressmeddelande.
Båda fiskarna släpptes ut i havet igen.
”Det är väldigt spännande att den här ovanliga fiskarten återigen dyker upp i svenska vatten. På bara några dagar har vi alltså nu registrerat två av de totalt fyra gråhajar som finns noterade i Storfiskregistret sedan 1971”, säger Nicka Hellenerg, storfiskregistrerare hos Sportfiskarna.
Gråhajen förekommer bara mycket sällsynt i Skagerrak och Kattegatt. Arten växer långsamt, kan bli upp till cirka två meter lång och föder levande ungar.