Läkemedlet Kisunla (med substansen donanemab) är en antikropp som till viss del kan bromsa utvecklingen för patienter i sjukdomens tidiga stadium. Enligt studier bromsas sjukdomen med omkring sju månader.
Läkemedlet fick tummen upp av den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA i juli i år och nu har kommissionen formellt godkänt det.
Kisunla är det andra läkemedlet i sitt slag på marknaden i EU, sedan substansen lecanemab från Bioarctic godkänts under namnet Leqembi.
Innan Kinsula eventuellt blir tillgängligt för svenska patienter måste expertrådet NT-rådet göra en utredning och komma med en rekommendation. Vad priset blir är också oklart men enligt Dagens Medicin kostar ett års behandling i USA 32 000 dollar, motsvarande drygt 307 000 kronor.
Kisunla är godkänt för behandling av patienter med mild kognitiv svikt eller lindrig demens till följd av Alzheimers sjukdom och som inte bär på dubbel uppsättning av riskgenen ApoE4.