Efter att gruvdriften tvingat fram en flytt av Kiruna upplevs stadskärnan som kallare av många. SVT Norrbotten har tidigare rapporterat att det kan bli uppemot tio grader kallare på vintern.
— Sett till principer för hur man kan bygga i ett kallt klimat så har man inte optimerat för det, utan man har prioriterat andra saker, säger Jennie Sjöholm, bebyggelseantikvarie vid Göteborgs universitet, som har följt arbetet med stadsflytten.
Hon har jämfört planeringen av nya Kiruna med historiska bygghandlingar och upptäckt stora skillnader i hur staden planerats.

”Bästa platsen redan tagen”
— Man har byggt så att det är skuggigare och mer utsatt för vind, och det kan ju blåsa kallt i Kiruna, säger Jennie Sjöholm.
När stadsplaneraren Per Olof Hallman ritade upp stadsplanen för Kiruna år 1900 placerades staden i en södersluttning för bästa solläge. Gatorna var inte raka utan följde terrängen i mjuka kurvor för att undvika vindtunneleffekter.
Nya Kiruna har ett sämre utgångsläge, placerat i en dalgång där kall luft samlas på vintern.
— Men den bästa platsen var ju redan tagen av gamla Kiruna. Så den plats man valde var kanske den bästa sett till de alternativ man hade, men den är inte lika optimal.

Forskaren: En miss
Den nya stadskärnan har högre hus och smalare gator – vilket gör det svårt för den lågt stående solen att leta sig ner mellan husen. Dessutom har man byggt ett stort torg där stadshuset och hotell finns.
— Det är förståeligt att man behöver den typen av samlingsplatser i en stad, men ur ett mikroklimatperspektiv så kan det bli blåsigt och driva snö, säger Jennie Sjöholm.
Förhoppningsvis går det att förbättra i takt med att staden byggs färdigt med hjälp av bland annat träd och växtlighet som kan bidra till mer skyddade utrymmen. Men att lösa problemet fullt ut kan bli svårt, säger Jennie Sjöholm.
— Kiruna är profilerad som en vinterstad, med mycket vinterklimat. Att man då inte gör det så bra som möjligt sett till de boende och hur trivsamt det är att röra sig utomhus året runt, det kan man se som en miss.





