Nyheter24
Annons

Kvinna död – fyra personer gripna misstänkta för mord

Publicerad: 3 nov. 2025, kl. 22:38
Uppdaterad: 8 nov. 2025, kl. 09:53
Polisavspärrning och blåljus.
En kvinna har dött i Västerås och en man skadats allvarligt. Fyra personer har gripits. Foto: Per Groth/TT & Johan Nilsson / TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Strax före klockan 22.00 på måndagen kom larm om att en kvinna och en man skadats utomhus i ett bostadsområde i Västerås. Personerna fördes med ambulans till sjukhus där kvinnan senare avled av sina skador.

Kvinnan och mannen överfölls med vasst föremål

Mannen uppges ha klarat sig utan livshotande skador.

— Det var en förbipasserande som hittade dem och som ringde oss, säger polisens presstalesperson Magnus Jansson Klarin.

Enligt polisen skadades personerna med ett vasst föremål och händelsen rubriceras bland annat som mord. Under natten uppgav polisen att fyra personer gripits för inblandning i händelsen.

— Den initiala rubriceringen är mord, mordförsök och medhjälp till mord för samtliga, men det kan komma att ändras, säger Joar Källman, regionledningsbefäl vid polisen.

Polisen förtegen om händelsen

Polisen ville under natten inte gå ut med fler uppgifter om de inblandade personerna eller om händelseförloppet.

Flera polispatruller har varit på plats i området timmarna efter det att personerna hittades. Platsen har spärrats av för teknisk undersökning och polisen har genomfört förhör med vittnen.

Larmet kom klockan 21.50.

Polis i Västerås, där två skadade personer hittades.
Polis i Västerås, där två skadade personer hittades.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons