”Jag vill höra att Sveriges regering gör allt för att förhindra att fler människor dödas i Sudan. Ett självklart sätt borde vara att stoppa vapenexporten till Förenade arabemiraten och Saudiarabien. Regeringen måste sätta människoliv framför vapenaffärer”, säger Svenska Freds ordförande Kerstin Bergeå i ett pressmeddelande.
Förenade arabemiraten (UAE) var den största mottagaren av svenskt krigsmateriel i fjol, noterar Svenska Freds. Exporten handlar främst om spaningsflygplanet Globaleye från försvarskoncernen Saab.
Miljöpartiet krävde i början av november ut att Sverige genast borde upphöra med vapenexporten till UAE
Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) sade tidigare samma vecka att det inte finns något som tyder på att svenska vapen används i kriget.
UAE står på milisgruppen Rapid Support Forces (RSF) sida i kriget mot den sudanesiska regeringsarmén, som stöds av Saudiarabien.
Konflikten har lett till världens största humanitära kris och minst 40 000 människor har dödats, även om hjälporganisationer bedömer att det verkliga antalet kan vara betydligt högre.




