Nyheter24
Annons

Stor protestmarsch tågar vid klimatmöte

Publicerad: 15 nov. 2025, kl. 14:56
Tusentals aktivister deltar i en protestmarsch. Foto: Fernando Llano/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Tusentals människor vandrar genom den brasilianska staden Belém på lördagsmorgonen, lokal tid, med krav på riktiga lösningar på den globala uppvärmningen.

Marschen beräknas stanna några kvarter från konferenslokalerna där världens länder samlats för klimattoppmötet COP30, där de ska försöka komma överens om hur utsläppen ska minska.

Jättedemonstrationen sker i bjärt kontrast mot de tidigare tre årens mötesplatser, som varit i oljeproducerande och auktoritära Azerbajdzjan, Förenade arabemiraten och Egypten där aktivister varit rädda för att gripas.

En aktivist tillhörande ursprungsbefolkningen kräver skydd för Amazonas.
En aktivist tillhörande ursprungsbefolkningen kräver skydd för Amazonas.

Årets värdland Brasilien har däremot omfamnat civilsamhället och uppmanat grupper att göra sina röster hörda.

COP30, som inleddes i måndags och nu nått halvtid, har bitvis också störts av protester.

I tisdags bröt sig aktivister in i anläggningen och drabbade samman med säkerhetspersonal. På fredagen blockerade en grupp huvudentreń i två timmar i en fredlig manifestation.

Aktivister protesterade på fredagen vid klimattoppmötet mot Japans finansiering av kol och naturgasprojekt.
Aktivister protesterade på fredagen vid klimattoppmötet mot Japans finansiering av kol och naturgasprojekt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons