Nyheter24
Annons

Tillfälligt stopp för giftigt ämne i Eskilstunafabrik

Publicerad: 18 dec. 2025, kl. 11:53
Demonstration mot företaget Senior Material i Eskilstuna i november. Foto: Christine Olsson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Mark- och miljödomstolen slår fast att Senior Materials ansökan är för ofullständig för att kunna bedöma om företaget ska få dispens för att använda giftet.

Domstolen anser också att Kemikalieinspektionen inte har utrett ärendet fullt ut innan myndigheten beslutade om dispens i höstas.

Stora protester har ägt rum i Eskilstuna mot planerna på tillverkningen och även kommunen har ifrågasatt verksamheten när produktionens omfattning blev känd, efter att först ha välkomnat satsningen och jobbtillfällena.

Senior Material tillverkar separatorfilm, en viktig komponent för litiumbatterier som används i bland annat elbilar. Det är förbjudet i Sverige att använda metylenklorid, en giftig kemikalie som behövs för produktionen. Därför behövs en dispens, vilket Kemikalieinspektionen gav i september i år.

Men Mark- och miljööverdomstolen stoppade verksamheten i ett beslut om inhibition den 10 december. Nu skickar Mark- och miljödomstolen tillbaka ärendet till Kemikalieinspektionen för en ny handläggning,

”Kemikalieinspektionen måste nu göra ett omtag i dispensärendet med ny handläggning och ett nytt beslut. Ett återförvisat ärende ska handläggas skyndsamt”, säger rättens ordförande, rådmannen Inge Karlström i ett pressmeddelande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons