Enligt polisen kan de kopplas till en pågående konflikt i staden. Bränderna har lett till skador på bilar, fasader, trappuppgångar och dörrar.
Totalt har tio personer de senaste veckorna varit frihetsberövade som misstänkta för mordbrand eller försök till mordbrand.
”Utförarna är unga personer som tar på sig uppdrag via annonser på sociala medier. Jag tror inte att de förstår konsekvenserna av sitt handlade, varken den stora fara de utsätter andra för genom att anlägga en brand eller att de själva kan skadas allvarligt”, säger Rasem Chebil, operativ chef för utredningssektionen i Malmö, i ett pressmeddelande.
Vid två tillfällen har unga utförare själva skadats. På juldagens kväll kom en tonårspojke till ett flerfamiljshus utrustad med bensindunk. Han hällde ut bensin framför en dörr, tände på och blev allvarligt brandskadad. Pojken har häktats i sin frånvaro som misstänkt för grov mordbrand.
Bensinstationer i Malmö med omnejd har uppmanats att vara vaksamma på ungdomar som köper bensin på dunk.


.jpg)

