VMA:t har utlysts i Högsbo, Mönsterås och Oskarshamns kommun. Människor uppmanas att hålla sig borta från vägarna, och räddningstjänsten arbetar med att försöka få ordning på köerna.
Prognosen är att situationen ska vara löst under lördagsförmiddagen.
Från början var det kö från norr om Mönsterås nästan förbi Påskallavik, en sträcka på runt 15 kilometer.
— Men de har krympt nu och nu ska det väl vara runt fem kilometer om de inte krympt ännu mer, säger Håkan Andersson.
Cirka 400 bilar och lastbilar uppges vara fast i köerna.
— De jobbar med bandvagnar där ute och försöker dra loss de bilar som sitter fast och sedan få iväg dem för att släppa på.
Trafikverket valde att stänga E22 helt mellan Oskarshamn och trafikplats Ålem Norra strax efter klockan 01 under natten mot lördag.
— Det är en extrem situation där det bara matar på med snö. Man ska absolut inte ut på vägarna om det inte är livsnödvändigt, säger Magnus Alm från Trafikverket till Aftonbladet.
De som ger sig ut på vägarna behöver vara beredda på att kunna hålla värmen och ha med sig dryck och mat för åtminstone 24 timmar om de skulle bli stående, enligt Trafikverket.
Fordon från räddningstjänsten körde fast i snön under fredagen, rapporterar P4 Kalmar.




