Nyheter24
Annons

Pensionärer blir av med smör och lax – äldreboenden sparar

Publicerad: 27 jan. 2026, kl. 10:18
Uppdaterad: 27 jan. 2026, kl. 10:31
Äldre kvinna som är ledsen, mat i form av stek, lax och bregott med ett rött kryss över sig.
Stigande matpriser drabbar äldre. Svenska kommuner har dragit ned på bland annat lax och nötkött inom äldreomsorgen.​ Foto: Dan Strandqvist/TT, Janerik Henriksson/TT, Matthew Mead/AP/TT & Canva
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Stigande matpriser drabbar många äldre. En rad kommuner har dragit ned på bland annat lax och nötkött inom äldreomsorgen.

Drygt 30 av 211 svarande kommuner har dragit ned på livsmedel, visar en enkät från Ekot och P4. Sådant som försvunnit är Bregott och smaksatt yoghurt, kött och fisk.

Kommunerna sparar: "Man vill ju inte äta då"

På ett äldreboende i Arboga har söndagssteken dragits in. Socialnämndens Rahaf Ramdo (KD) hänvisar till budgetkrav.

— Drar de ned på maten och det blir sämre, man vill ju inte äta då, säger Rut Bark, en av de boende, till P4 Västmanland.

Foto: Henrik Montgomery/TT
Foto: Henrik Montgomery/TT

Risk för undernäring bland äldre

Besparingarna ökar risken för undernäring bland de äldre, varnar Kent Nilsson, adjungerad professor i folkhälsa vid Mälardalens universitet.

— Näringstäthet som fett och proteiner är oerhört viktigt. Vi vet ju att en stor andel av de äldre lider av undernäring, säger han.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons