Kristersson inleder valåret på måndagen med en bussturné i tre dagar. Avfärd från Moderaternas kansli på Blasieholmen i Stockholm och sedan vidare till Uppsala och Västerås där möten med lokala företrädare, näringsliv och väljare väntar.
Med sig har han de båda M-veteranerna justitieminister Gunnar Strömmer och finansminister Elisabeth Svantesson som båda pryder bussens utsida.
“Ansträngning ska löna sig. Brott ska straffa sig. För ett rättvisare Sverige”, är budskapet.
”Väldigt starkt stöd”
Moderaterna fick valet 2022 för första gången se sig omsprungna av Sverigedemokraterna, och i mätningar inför höstens val ligger partiet fortfarande ett par procentenheter efter SD.
Kristersson har trots det en god men lite allvarsmättad känsla inför valet.
— Vi har slagit in på en kurs som jag känner mig övertygad om att det finns väldigt starkt stöd för, och vi är långt ifrån färdiga.
Nyligen sade Jimmie Åkesson i SVT:s Agenda att han kände sig trygg med att M och KD skulle släppa in SD i regeringen om högersidan vinner valet. Han sade också att han är beredd att axla statsministerrollen, förutsatt ett bra valresultat.
Men Kristersson tror inte att Åkesson kan bli statsminister utan ser sig själv som den naturliga kandidaten för högersidan.
— Man måste ha förmågan att samla partier som är villiga att agera gemensamt, och att kunna också vara mittpunkten i politisk bemärkelse.
Det har Moderaterna visat, fortsätter Kristersson.
— Med all respekt, men Liberalerna skulle inte kunna samla fyra partier. KD skulle inte kunna göra det och SD skulle inte kunna göra det.
— Men jag kan göra det och det vet alla de andra också.

”Så enkelt är det”
Sedan kommer alla partier att svara ja på frågan om de är beredda att axla statsministerposten, enligt Kristersson. Men då är de inte realistiska.
— Man kan inte göra anspråk på statsministerposten om man inte har ett regeringsalternativ. Så enkelt är det.
Dominerande i valet tror han blir inre och yttre säkerhet och ekonomin, att människor ska få mer pengar i plånboken. Kristersson upprepar vallöftet som Moderaterna hade för fyra år sedan om ett ”skattehöjarstopp”.
— Jag kan lova att vi inte kommer att göra några skattehöjningar för sparande, inkomster och företagande, säger han.
Det handlar bland annat om skatten på ISK-sparande, arbetsgivaravgifter och 3:12-reglerna för små företag.
I mätningarna ligger också Tidöpartierna en bra bit ifrån oppositionen, samtidigt som Liberalerna inte klarar riksdagsspärren. Det är en brant uppförsbacke för en ny Moderatledd regering, håller han med om.
— Det här är ingen enkel sak, men det är fullt möjligt.





