Nyheter24
Annons

Brottslingar som inte utvisas ska få det tuffare i Sverige

Publicerad: 19 feb. 2026, kl. 17:27
Uppdaterad: 19 feb. 2026, kl. 17:40
Foto: Henrik Montgomery/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

Politik

Personer som har begått allvarliga brott eller utgör ett säkerhetshot men inte kan utvisas ska få det tuffare i Sverige, enligt förslag till lagändringar från regeringen.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Brottslingar som inte utvisas ska få det tuffare i Sverige

I dag beviljas tidsbegränsat uppehållstillstånd på ett år när personen inte kan utvisas. Med det följer bland annat arbetstillstånd och vissa bidrag. 

Enligt regeringens proposition ska utvisningen ”som huvudregel” skjutas upp när det finns tillfälliga hinder, i stället för att bevilja uppehållstillstånd.

”Brottsdömda och personer som utgör säkerhetshot, men som tillfälligt inte kan utvisas, ska inte längre få arbeta, ta del av svenska bidragsförmåner och resa fritt i Europa, i väntan på utvisning”, säger migrationsminister Johan Forssell (M) i ett pressmeddelande.

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juni 2026.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Brottslingar som inte utvisas ska få det tuffare i Sverige