Stockholm

Turkiska socialdemokrater kan lämna partiet

. Foto: Fredrik Sandberg/Scanpix

Överväger att bli moderater.


Läs mer

Den turkiska s-föreningen i Göteborg tycker inte om riksdagens erkännande av folkmordet på bland andra armenier i Turkiet 1915.

Nu överväger de att hoppa av partiet. Och kanske kan ett samarbete med moderaterna bli aktuellt.

– Om man tittar på partierna i den här specifika frågan så är det ju moderaterna som är tydligast, och där man väldigt tydligt klargör att det här är inte en fråga för politiker utan det är en fråga för historiker. Den här frågan borde aldrig hanterats i riksdagen, säger turkiska s-föreningens Mustafa Atik till Sveriges Radio.

Socialdemokratiske riksdagsmannen Lars Johansson har liten förståelse för turkiska s-föreningens reaktion.

–Ja, jag beklagar ju att man inte vill acceptera de beslut som vi har tagit på vår socialdemokratiska partikkongress i höstas. Jag upplever att det här är lite grann i vredesmod man agerar nu, säger han till SR.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.