Nu avslutas rättegången mot de män som greps i september misstänkta för förberedelse till terroristbrott. En rubricering som så småningom ändrades till förberedelse till mord på den kontroversielle konstnären Lars Vilks.
En viktig del av bevisningen har varit att det finns en generell hotbild mot Lars Vilks och att männen haft al-Qaida-relaterad propaganda i sin ägo. Dessutom har de i ett block gjort anteckningar som åklagare Agnetha Hilding Qvarnström menar är en mordplan.
De tre männen nekar samtliga till brott och för åklagaren riskerar indiciekedjan utgöra alltför svag bevisning för att männen ska kunna fällas bortom rimligt tvivel.
Qvarnström måste, skriver Göteborgs-Posten, "visa att de inspirerats av radikala islamister att döda Vilks, planerade för det och åkte ut till konstbiennalen på Röda Sten lördagen den 10 september för att angripa honom med kniv i folkvimlet och ganska säkert med vetskapen om att han hade professionellt livvaktsskydd dygnet runt".