ESLÖV / LUND. Tre åtalade, två för mord och en för medhjälp, ställdes på måndagen inför rätta i Lund i samband med mordet på 16-åriga Mushtaba Sekandari på ett flyktingboende i Eslöv.
Den första rättegångsdagen resulterade bland annat i att en rekonstruktion som åklagaren ville lägga fram stoppades av rätten.
– En rekonstruktion ska vara ett filmat förlopp, det här var mer som ett förhör. I stället för att vara cirka två minuter var den ett par-tre timmar och fylld med frågor, säger advokat Mikael Nilsson, som företräder den mordåtalade 22-åringen, till Nyheter24.
På tisdagsförmiddagen ska samtliga inblandade besöka flyktingboendet där Mushtaba Sekandari sköts den 15 oktober ifjol. Han avled tio dagar senare.
Advokaten: "Det är mycket tragiskt"
Mikael Nilssons klient, som står åtalad för mord, misshandel och försök till grov misshandel, menar att han agerat i nödvärn mot ett beväpnat gäng och att 16-åringen dog av ett vådaskott. Pistolen ska han enligt åtalet ha fått av den medåtalade 20-åringen som också står inför rätta för mord.
Sekandari ska ha hamnat i vägen för ett bråk mellan de tre åtalade och några andra på flyktingboendet. Åklagaren Magnus Pettersson har tidigare sagt till Nyheter24 att offret "inte var målet med resan".
– Den skjutne har förmodligen inget med bråket att göra. Det är mycket tragiskt, säger Mikael Nilsson.
Förhandlingarna i Lunds tingsrätt pågår under sju dagar utspridda över februari och mars månad. Rättegången avslutas den 19 mars.