SANDVIKEN. Sedan en tid tillbaka får alla elever på skolor i Sandviken en varsin dator för skolarbetet. Men för en 14-årig elev blev skoldatorn en väg in i spelberoende. Det hävdar hans familj som valt att anmäla skolan till Skolinspektionen.
– Ger man ett omoget barn en dator för fri användning måste skolan också ta ansvar när det uppstår ett spelberoende, skriver familjen i anmälan enligt Arbetarbladet.
De äldre eleverna har full tillåtelse att ta med sig datorerna hem efter skoldagen. Det är något som 14-åringen har utnyttjat. Sedan terminsstarten i höstas har han haft hela 41 stycken frånvaroanmälningar. Han har enligt familjen helt tappat greppet om skolarbetet och väljer att spela i stället för att gå på lektioner. Något som hans föräldrar hävdar håller på att "splittra" deras familj.
Kan få en individuell behandlingsplan
Föräldrar anser att felet ligger hos skolan eftersom lärarna inte begränsat datoranvändningen till lektionerna. Skolans rektor säger att det är ytterst få elever som inte kan hantera ansvaret med att ha en egen dator utan filter.
– I allmänhet fungerar det väldigt bra. De fall där vi haft problem kan man räkna på ena handens fingrar. Då har vi gjort individuella handlingsplaner som exempelvis kan innebära att eleverna bara har tillgång till datorerna på lektioner eller under skoldagen, säger rektorn till Arbetarbladet.