Hon ska ha gjort en abort hemma.
1 av 3
Hon ska ha gjort en abort hemma. - Foto: TT Bild
När hon väl kom in på sjukhuset upptäckte man försent att hon hade blodförgiftning.
2 av 3
När hon väl kom in på sjukhuset upptäckte man försent att hon hade blodförgiftning. - Foto: FOTOGRAFERNA HOLMBERG/TT
Nu har man utökat personalstyrkan på Växjö lasarett.
3 av 3
Nu har man utökat personalstyrkan på Växjö lasarett. - Foto: TT Bild

Kvinna gjorde abort – dog efter svåra smärtor

Kvinnan fick amputera sina underben innan hon dog.


En kvinna genomgick en hemabort och fick feber, blödningar och fruktansvärda smärtor.

Kvinnan, som trodde att hon drabbats av influensa, ringde 1177 som rekommenderade henne att ta det lugnt. Smärtorna blev dock så svåra att hon inte kunde gå och hon fick krypa för att ta sig fram.

Till slut kom hon till Växjö lasarett där hon dog efter två plågsamma veckor. Hon hade fått en aggresiv blodförgiftning och innan hennes död amputerade man hennes två underben.

Inspektionen för Vård och Omsorg, IVO, har granskat det här fallet. Det hela inträffade förra våren bara några veckor efter att sjukvårdspersonalen fått tre kurstillfällen rörande blodförgiftning och hur man ska upptäcka det i tid.

När kvinnan kom in till sjukhuset ska det ha varit en ovanligt stressig natt och arbetsbelastningen ska ha varit hög.

– På grund av att personalen på avdelningen var upptagna med en annan akut sjuk patient dröjde det cirka en timme innan det uppdagades att patienten hade lågt blodtryck, står det i IVO:s beslut.

Dessutom så saknades erfarenhet och kompetens bland inblandad personal kring blodförgiftning.

Efter kvinnans död har all personal fått gå en repetitionskurs om blodförgiftning. Och bemanningen på kvinnokliniken har nu utökats.

– Vi planerar att anställa fler, men har problem att hitta kompetent personal, säger verksamhetschefen Maria Lundgren till Sveriges Radio.

/
/
/
/
IVO
Senaste nytt

Pensionär? Så kan du spara 36 000 kronor på att undvika dolda avgiften

Kan bli sänkt ISK-skatt 2025

Finansdepartementet arbetar med ett förslag på sänkt skatt på sparande på så kallade ISK-konton. Förslaget kan komma med i nästa höstbudget.

54-åring dödade och styckade sin vän – förvarade likdelarna i frysen

Det sista livstecknet från offret kom i oktober förra året. Två månader senare hittades kvarlevorna i en frys.

Nu avgörs Teslas stämning mot Postnord

Under eftermiddagen avgör Solna tingsrätt om Tesla ska få sina registreringsskyltar levererade av Postnord, trots pågående strejk. Detta sedan elbilsjätten stämt Postnord.

Polisen rapporterar om trafikolycka, Hallsberg

1 timme sedan
"En personbil har körts av vägen och in i en stolpe vid korsningen Kullängsvägen/Tisarvägen i Hallsberg.", skriver polisen på sin hemsida.

Göteborg: Polisen rapporterar om stöld

1 timme sedan
"Stöld av laser", skriver polisen på sin hemsida.