Nyheter24
Annons

Emma, 30, såg det oväntade på polisstationen: "Jag började skratta"

Publicerad: 24 maj 2016, kl. 22:03
Uppdaterad: 25 maj 2016, kl. 01:17
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

I dag besökte Emma Hedqvist, 30, polisstationen i Gävle för ett ärende. När hon satt i väntrummet fick hon syn på tavlan som visar nästa könummer.

Plötsligt ändrades tavlan så att bokstavskombinationen blev "A C A B".

Bildkälla: Facebook

"ACAB" är en engelsk förkortning som står för "All Cops Are Bastards". Att detta råkade synas på en tavla på polisstationen var något som Emma Hedqvist tyckte var dråpligt.

– Könumren hamnade plötsligt i den ordningen. Jag började skratta, säger hon till Nyheter24.

Hon berättar att bokstäverna visade "A C A B" ett bra tag, innan de tillslut ändrades till en annan kombination.

Men det var kul så länge det varade, tyckte Emma Hedqvist.

– Jag tyckte det var skitkul. Det var så fantastiskt att det hände på just polisstationen.

Hur visste du vad ACAB stod för?

– Man är ju lite internetförstörd. Jag har läst ACAB många gånger förut, både på Facebook och på andra sidor på internet. Uttrycket har ju funnits i flera år, säger Emma Hedqvist.

Hon la även upp en bild på könummerskylten på Facebook:


Om du tyckte den här artikeln var intressant kanske du vill läsa om 20-åriga Magnus som bjöd på en genialisk konversation på Tinder, eller polisernas roliga påskhälsning som fick alla att asgrava.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Emma, 30, såg det oväntade på polisstationen: "Jag började skratta"