Stockholm

Tre män döms för grovt vapenbrott – kopplas till mord på 12-årig flicka

Blommor och ljus på platsen där en tolvårig flicka sköts ihjäl.
Blommor och ljus på platsen där en tolvårig flicka sköts ihjäl. Foto: Stina Stjernkvist/TT

En 12-årig flicka sköts ihjäl vid McDonalds i Botkyrka. Samma vapen används dagen innan vid en inspelning av en musikvideo.
Nu döms tre män för grovt vapenbrott till långa fängelsestraff.


Läs mer

Tre män, 22, 26 och 29 år gamla döms av Attunda tingsrätt för att ha hanterat ett antal skarpladdade vapen under en inspelning av en rapvideo i ett garage i Sollentuna förra året. 

Ett av de vapnen som syns i videon, en AK47:a, är samma vapen som användes då en tolvårig flicka sköts ihjäl vid McDonalds i Botkyrka den 2 augusti förra året.

Rappare döms

En av de dömda är en rapartist och hans bror. De får 4 år, respektive 5 år och 6 månaders, fängelse. Två andra män döms för bland annat narkotikabrott och grovt vapenbrott till långa fängelsestraff. 

Ingen person har ännu dömts för mordet på den 12-åriga flickan. Åtta personer sitter häktade inom ramen för förundersökningen, varav två är samma personer som dömdes idag, skriver TT enligt Omni.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.