Nyheter24
Annons

Många spår – men polisen hinner inte utreda

Publicerad: 31 dec. 2021, kl. 19:05
Kommissarie Gunnar Appelgren är expert på gängrelaterad brottslighet hos Stockholmspolisen. Arkivbild. Foto: TT

Polisens arbete med de avkrypterade kommunikationsappar som kriminella använder har lett till många åtal. Problemet är att man inte hinner utreda alla uppslag, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.

Ämne:

TT

Utredningsresurserna räcker inte till för gå igenom allt material från de internationella avlyssningarna, och stora delar av utredningsmaterialet från Encrochat, Sky och Anom riskerar därmed att gå om intet.

— Materialet som vi får är extremt omfattande och innefattar väldigt mycket grov kriminalitet. Det finns inte en chans i världen att vi hinner använda allt material som vi skulle vilja, säger Gunnar Appelgren, polisens expert på gängrelaterad brottslighet, till Ekot.

I de avlyssnade chattarna finns bevis på narkotikaaffärer, misshandel och även mordplaner, men materialet är en färskvara och spår hinner kallna om de inte utreds i tid.

— Hade vi haft fler utredare med rätt kompetens så hade vi kunnat göra väsentligt mycket mer, säger Gunnar Appelgren.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons