Nyheter24
Annons

Trafikverket: Tågen ska rulla som vanligt

Publicerad: 30 jan. 2022, kl. 18:05
Efter en helg med inställda tåg ska ordningen vara återställd från och med måndag morgon. Foto: TT

Såväl fjärrtåg och regionaltåg som pendeltåg och godståg har berörts av förseningar och inställda avgångar. Orsaken är att många anställda på Trafikverket varit sjukskrivna.

Ämne:

TT

På söndagseftermiddagen ser läget dock ljusare ut, och enligt Trafikverket kommer tågen till och från Stockholm att rulla enligt tidtabell på måndagsmorgonen.

— Vi har betydligt bättre förutsättningar nu än vi hade i fredags morse. Nu har vi tillräckligt med folk för att kunna driva full trafik runtomkring Stockholm och Mälardalen, säger Trafikverkets presschef Bengt Olsson till TT.

Söderut i landet och framför allt i de kustnära sträckorna kommer stormens härjningar att påverka tågtrafiken åtminstone fram till lunchtid på måndagen.

— Det gäller mindre tågsträckor i delar av Östergötland, Småland, Skåne och västkusten. Att det drar ut på tiden beror på att spåren behöver synas i dagsljus innan trafiken kan släppas på, säger Bengt Olsson.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons