Det är inte ovanligt att det fylls av bilar på vägarna vid högtider, sommarlov och vinterlov, men vissa resenärer får nu ett oväntat avbrott. En välkänd bensinstation har plötsligt gått i konkurs, och många bilägare och pendlare kommer att märka av förändringen.

Bensinmack i konkurs
Det handlar om en OKQ8-mack i Åre. Macken har drivits som franchise av bolaget Forza Åre AB och hade fem anställda och en omsättning på över 40 miljoner kronor, enligt de senaste uppgifterna. Förutom drivmedel har stationen erbjudit butik, gatukök och biltvätt, och varit ett naturligt stopp för både fjällturister och lokala bilister.
Bolaget har haft ett tufft år, med försenad årsredovisning, avgifter till myndigheter och andra skulder som bidragit till konkursen.

Pumparna håller öppet – men butiken stängd
Själva drivmedelsförsäljningen påverkas dock inte direkt av konkursen.
– Vi kommer att hålla pumparna öppna. Det är butiken som drivs som franchise. Så folk kommer att fortsätta kunna tanka, säger Jesper Ekström, presschef på OKQ8, till Carup.
Konkursen innebär däremot att butiken, gatuköket och andra kringverksamheter stänger ner tills OKQ8 tar beslut om hur stationen ska drivas framåt.

Mackdöden och branschutvecklingen
Utvecklingen på drivmedelsmarknaden har länge präglats av färre stationer och högre press på marginalerna. Drivkraft Sverige, branschorganisationen, konstaterar att antalet försäljningsställen har minskat drastiskt från omkring 12 300 i slutet av 1930-talet till cirka 3 000 idag.
För stationer som kombinerar flera intäktskällor, som drivmedel, butik och service, kan även en liten nedgång i försäljningen få stora konsekvenser. När marginalerna pressas blir det lättare att vissa delar av verksamheten slås ut, även om pumparna kan hållas igång.

Motorbranschen under press
Konkursen i Åre är en del av en större bild. I januari 2026 gick 864 företag i konkurs, vilket är en minskning med 10 procent jämfört med samma månad året innan, rapporterar Tillväxtanalys. Samtidigt sticker bilhandeln ut som en sektor som trots detta visar tillväxt.
Andra motorrelaterade konkurser under det senaste året inkluderar bilhandlaren Funny Garage i Skövde, som Nyheter24 tidigare skrivit om, och Hobby Fritid i Tenhult, där konkursbeslut påverkat både kunder och fordon som sålts på uppdrag.




