Nyheter24
Annons

Bilchefen tvivlar inte ett dugg – dessa märken går i konkurs

Publicerad: 20 maj 2025, kl. 08:00
Stellantis chef för Asien tror stenhårt på Kina. Foto: Marco Ugarte/AP/TT & Stellantis

Biljätten Stellantis chef för Asien, Maxime Picat, varnar om att kinesiska tillverkare håller på att utkonkurrera europeiska aktörer på världens största bilmarknad.

Ämne:

Motor

Världens största marknad för bilar är den kinesiska och den kryllar av märken som slåss om varje andel.

För bara några år sedan dominerande européerna, något de gjort sedan bilar introduceras i landet till öst.

Inhemskt tar över

Anledningen till det har varit enkel – kinesiska bilar har rent historiskt varit utomordentligt dåliga, men på senare år har – som många redan vet – kineserna sannerligen tagit på sig hårdhandskarna.

Elektrifieringen har gett kineserna möjlighet att börja på nästan samma nivå som européerna, trots ett försprång på över 100 år.

Annons

Nu har kinesiska bilar blivit tillräckligt bra för att gemen kines väljer de framför något europeiskt. Vad gäller lyxbilar är emellertid västerländska bilar att föredra.

Att inhemska bilmärken dominerar på en marknad är dock inget nytt – det gäller de flesta marknader med egna bilmärken som exempelvis Tyskland, Frankrike och USA.

En dyster framtid – enligt vissa

Västerländska aktörer jobbar febrilt med att konkurrera med kineserna som utvecklar bilar i rasande fart.

Det gör att européerna halkar efter, något som får Stellantis chef för Asien, Maxime Picat, att anse att framtiden ser bestämt mörk ut.

Annons

Han är bekymrad över den rådande utvecklingen.

”Chockad”

Picat är chockad över hur snabbt kinesiska aktörer erövrar marknadsandelar. Det berättade han i samband med Financial Times konferens om bilens framtid.

Annons

Kineserna dominerar segmentet för elbilar samt större bilmodeller.

Nu är de dessutom på väg in i segmentet dominerande av fossilbilar, där västerländska aktörer rent historiskt varit marknadsledande.

I början av 2020 stod utländska tillverkare för 64 procent av marknaden. Nu, blott fem år senare, är samma siffra 32 procent. Det visar hur otroligt fort marknaden förändras.¨

Annons

Kineserna tågar på

Ett exempel är BYD, som även finns i Europa, som nu tagit över stafettpinnen från Volkswagen. Det innebär att BYD är det mest sålda bilmärket i Kina, något som anses av många vara något av ett paradigmskifte.

Reaktionerna från västerländska märken har haglat. Vissa väljer att dra sig ur Kina medan andra – däribland Volkswagen och Toyota – satsar miljarder efter miljarder på att bryta sig in på marknaden genom att anpassa sig till lokala preferenser.

Många tillverkare jobbar enligt devisen ”i Kina, för Kina”, något som gäller både Mercedes-Benz och Volkswagen.  Det handlar alltså om att utveckla specifika modeller och anpassa befintliga till den kinesiska marknaden.

 – Det har varit mycket svårt för västländska biltillverkare att upprätthålla sin position i Kina. Jag är rent generellt en optimistisk person, men inte i det här fallet, förklarar Picat. 

Kommentarer

Annons
Annons
Annons