USA:s och Israels attacker mot Iran kunde inte vänta, det är budskapet från den israeliske premiärministern. Han påstår att den iranska regimen bygger anläggningar för att utveckla ballistiska robotar och kärnvapen som hade varit omöjliga att angripa i ett senare skede.
— De har börjat bygga nya anläggningar, nya platser, underjordiska bunkrar, som inom några månader skulle göra deras ballistiska robotprogram och deras kärnvapenprogram immuna, säger Benjamin Netanyahu.
Israel och USA attackerade förra året flera påstådda kärnenergiläggningar i Iran under det så kallade tolvdagarskriget.
Att Iran anrikar uran och misstänks vilja utveckla egna kärnvapen har orsakat global rädsla i decennier. Teheran har hävdat att landets atomprogram är civilt.




