Nyheter24
Annons

Netanyahu: Irans kärnvapen snart immuna – attack var akut

Publicerad: 3 mars 2026, kl. 02:53
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i december förra året. Foto: Alex Brandon/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

USA

USA:s och Israels attacker mot Iran kunde inte vänta, det är budskapet från den israeliske premiärministern. Han påstår att den iranska regimen bygger anläggningar för att utveckla ballistiska robotar och kärnvapen som hade varit omöjliga att angripa i ett senare skede.

— De har börjat bygga nya anläggningar, nya platser, underjordiska bunkrar, som inom några månader skulle göra deras ballistiska robotprogram och deras kärnvapenprogram immuna, säger Benjamin Netanyahu.

Israel och USA attackerade förra året flera påstådda kärnenergiläggningar i Iran under det så kallade tolvdagarskriget.

Att Iran anrikar uran och misstänks vilja utveckla egna kärnvapen har orsakat global rädsla i decennier. Teheran har hävdat att landets atomprogram är civilt.

Netanyahu medger vidare att offensiven ”kan ta lite tid” men att det inte rör sig om åratal.

— Det kommer inte att bli ett ändlöst krig. Det här kommer att vara en snabb och beslutsam insats.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Netanyahu: Irans kärnvapen snart immuna – attack var akut