Nyheter24
Annons

Trumps utrikesminister möter påven efter hårda orden

Publicerad: 7 maj 2026, kl. 07:39
Uppdaterad: 7 maj 2026, kl. 08:54
Arkivbilder på Donald Trump och Leo XIV. Foto: Evan Vucci och Gregorio Borgia/AP/TT

Påve Leo XIV har inte velat debattera med Donald Trump, har han sagt. Men han har gjort flera uttalanden som tolkats som kritiska mot den amerikanske presidenten.

Bland annat har påven, som också är amerikan, manat till fred och talat om ”tyranner” som ödelägger världen.

— Nu får det vara nog med själv- och pengadyrkan! Nu får det vara nog med maktdemonstrationer! Nu får det vara nog med krig, sade påven i mitten av april.

Trump har skrivit i sociala medier att han inte vill ha en påve som ”tycker att det är okej för Iran att ha ett kärnvapen”.

Så sent som tidigare i veckan hävdade han i en intervju med den konservative radiojournalisten Hugh Hewitt att påven hjälper Iran och gör världen mindre säker, rapporterar AP.

Annons

Påven själv har uppgett att hans uttalanden om fred inte har varit en attack mot Trump eller någon annan och har framhållit att han talar utifrån bibliska och kyrkliga läror.

Resan blir katoliken Marco Rubios, såvitt känt, tredje hittills till Italien eller Vatikanen i rollen som Trumps utrikesminister. Han stannar i Italien till fredag.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons