Nyheter24
Annons

Netanyahu: Israel har gått över floden Litani

Publicerad: 29 maj 2026, kl. 15:39
Uppdaterad: 29 maj 2026, kl. 16:07
Israels premiärminister Benjamin Netanyahu. Arkivbild. Foto: Ilia Yefimovich /Pool viaAP/TT

Ämne:

USA

Därmed har israelisk militär avancerat norrut i Libanon, trots rådande vapenvila i landet.

Netanyahu sade tidigare i veckan att Israel ska inta ”strategiska positioner” i Libanon, och förstärka säkerhetsbuffertzoner.

Mot Zaharani

Premiärministern sade också att invånare norr om Litanifloden skulle lämna området och att israelisk militär nu har Zaharanifloden som nytt riktmärke, norr om Litanifloden.

På fredagseftermiddagen kom bekräftelse på offensiven.

Annons

— Våra styrkor har gått över Litani, och förflyttat sig uppåt i svår terräng. . . och slår nu mot Hizbollah i frontalangrepp, sade Netanyahu i en videoinspelning som släppts av premiärministerns kansli, och där han befann sig nära gränsen mot Libanon under ett besök hos israeliska styrkor.

Netanyahu sade också att israeliska insatser görs i huvudstaden i Beirut och i Bekaadalen i öster som är ett av den Iranstödda Hizbollahrörelsens starka fästen.

Beskedet kom samtidigt som samtal ska föras i USA mellan militära företrädare från Libanon och Israel. Mötet hålls i militärhögkvarteret Pentagon.

Kräver vapenvila

— (Den libanesiska delegationen) kommer att understryka vikten av en vapenvila, och ska lägga fram ett statligt monopol på vapentillgång och en utökad maktauktoritet i Libanon, sade en källa till nyhetsbyrån AFP.

Annons

Libanons delegation leds av arméchefen för militära insatser, Georges Rizkallah.

Israels förhandlingsgrupp består bland annat av Amichai Levin, som är chef för en strategisk avdelning inom Israels militär.

Den vapenvila som formellt inleddes i mitten av april har ingåtts mellan Israel och Libanon, men gäller striderna mellan Israel och shiamilisen Hizbollah.

Hizbollah är inte en aktiv part i de pågående förhandlingarna.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons