Riksförbundet för sexuell upplysning (RFSU) har en egen agenda och har tagit skolan som sin arena för att sprida sin propaganda. Det menar Kristdemokraternas riksdagsledamot Annelie Enochson, som tidigare kritiserat organisationens "homoagenda".
Hon har lämnat in en motion till riksdagen där hon bland annat varnar för vad som kommer hända när sex- och samlevnadsfrågor tas upp i flera olika skolämnen, något RFSU förespråkar.
"Det finns ingen anledning för barn att behöva pressas in i vuxensexualitet och lära sig om 20 olika sextekniker och sexställningar. Det kan starkt ifrågasättas om svenska barn i grundskolan ska behöva höra hur sperma smakar eller behöva pilla på RFSU:s glidmedel eller rulla på RFSU:s kondomer på gurkor på lektioner", skriver hon i motionen "Våra barns bästa".
"Talar inte om avhållsamhet"
Enochson menar att RFSU är för ensidiga i sin information.
– De talar inte om sådana saker som trohet och avhållsamhet, säger hon till Nyheter24.
Riksdagsledamoten jämför organisationens ställning i skolan som om man skulle ta in exempelvis Volvo för att informera om att deras bilar är säkrast. I stället tycker hon att även andra organisationer borde bjudas in, eller att ungdomsmottagningarna ska sköta undervisningen.
"När RFSU:s informatörer ska prata om gruppsex"
KD-politikern tror att många föräldrar skulle säga ifrån – om de visste vad undervisningen gick ut på.
– Föräldrarna måste få större inflytande. Och det är en självklarhet att lärarna ska vara med på lektionerna, säger hon.
I motionen drar Enochson paralleller till att konfessionella inslag (exempelvis bön) ej tillåts.
"Den svenska skollagen förbjuder konfessionella inslag och Skolinspektionen har sagt att det är mycket allvarligt att en skola i sin likabehandlingsplan hänvisar till Bibelns gyllene regel. Men att lärare utestängs från klassrummen när RFSU:s informatörer ska prata om gruppsex och sextekniker med 13- och 14-åringar innebär att RFSU tar över skolans uppgift", skriver hon.
"Ett stort skämt"
Hon varnar för tekniklektioner om sexleksaker och kemilektioner om glidmedel (två exempel av väldigt många i RFSU:s material "Sex i skolan"). Men Enochson tror inte att det blir verklighet med sex- och samlevnadsfrågor i fler skolämnen.
– Nej, jag tror inte det, för jag tror att skolorna inser att det här är ett stort skämt, säger hon.