Nyheter24
Annons

Över 30 döda i moskéattack

Publicerad: 22 apr. 2022, kl. 18:07
Vakter utanför den moské i norra Afghanistan som utsatts för terrordåd. Foto: TT

Minst 33 personer har dödats i ett terrordåd mot en moské och tillhörande religiös skola i norra Afghanistan på fredagen. Många av dödsoffren var elever på skolan.

Ämne:

TT

Uppgifterna kommer från de styrande talibanerna, som säger att över 40 personer skadades i bombdådet i Imam Sahib i Kunduzprovinsen.

Ingen grupp har tagit på sig ansvaret för dådet i orten Imam Saheb, men terrorrörelsen IS i Afghanistan har tagit på sig ett flertal bombdåd, senast ett i Mazar-e-Sharif på torsdagen då minst tolv shiamuslimer dödades i samband med bön i en moské. Ytterligare en attack i Kunduz dödade flera personer.

Först meddelade lokala talibanledare ett fåtal döda i fredagens attack. Men dödssiffran steg kraftigt på eftermiddagen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons