Nyheter24
Annons

Prognos: majoritet för kritiserad konstitution

Publicerad: 25 juli 2022, kl. 12:53
Uppdaterad: 25 juli 2022, kl. 23:54
Tunisiens president anländer vid ett EU-möte i Bryssel i februari i år. Foto: TT

En folkomröstning om en ny konstitution genomfördes på måndagen i Tunisien. Konstitutionen kommer att ge president Kaïs Saïed nästintill obegränsad makt om tunisierna röstar för förslaget.Enligt vallokalsundersökningar är över 90 procent av de röstande för den, av flera kritiserade, nya grundlagen. Röstdeltagandet var lågt.

Etiketter

Enligt de första vallokalsundersökningarna sent på måndagen hade över 90 procent röstat för konstitutionen. Enligt mycket preliminära uppgifter hade omkring 20 procent av landets drygt nio miljoner registrerade röstberättigade valt att delta i folkomröstningen, rapporterar AFP.

Uppgifterna kommer från opinionsinstitutet Sigma Conseil.

Manat till bojkott

Oppositionen har manat till bojkott av folkomröstningen, och kritiker anser att den innebär ett stort steg bakåt för demokratin i Tunisien.

Folkomröstningen hölls på dagen ett år efter det att Kaïs Saïed stängde parlamentet och upplöste regeringen. Hans kritiker har beskrivit tilltaget som en kupp men det hyllades samtidigt av tunisier som var trötta på landets politiska elit och den ekonomiska stagnationen.

Annons

Den nya konstitutionen skulle ge presidenten all verkställande makt, samtidigt som Tunisiens domstolsväsen och parlament får kraftigt minskat inflytande. Kritiker varnar för att detta kan bana väg för en ny diktatur i Tunisien.

Tändande gnista

Landet reste sig mot dåvarande envåldshärskaren Zine El Abidine Ben Ali 2011 och tände gnistan till den arabiska vårens demokratiprotester. Tunisien är det enda land som kom ut på andra sidan av dessa uppror som en demokrati.

Kaïs Saïed, en tidigare juridikprofessor, lovade minska korruptionen i landet när han gick till val 2019 och vann med över 70 procent av rösterna. Sedan juli förra året har han utfärdat en rad dekret som har inskränkt demokratin i Tunisien. Han har bland annat avsatt regeringen och gett sig själv makten att sparka domare som han vill.

Politiskt dödläge

Saïeds anhängare anser att den nya konstitutionen kan få slut på år av politiskt dödläge. Men de flesta politiska partier, däribland det inflytelserika islamistpartiet Ennahda, bojkottar dagens folkomröstning eftersom de inte vill legitimera den.

— Den största osäkerheten kring detta val är deltagandet, och huruvida det blir lågt eller jättelågt, säger Youssef Cherif, politisk analytiker.

Det finns dock ingen gräns för hur lågt valdeltagandet får vara i omröstningen, för att resultatet ska vara giltigt.

Officiellt resultat från folkomröstningen väntas på tisdagen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons