Nyheter24
Annons

Luftangrepp i Tigray i eskalerande konflikt

Publicerad: 26 aug. 2022, kl. 15:05
Uppdaterad: 26 aug. 2022, kl. 15:29
Tigrayanska väpnade styrkor i Mekele. Arkivbild. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Ett bostadshus och en förskola träffades i anfallet, enligt Kindeya Gebrehiwot, talesperson för Tigreanska folkets befrielsefront (TPLF).

Fyra människor dödades, varav två barn, och nio skadades i anfallet, enligt sjukvården i Mekele. Etopiens flygvapen uppger dock att det enbart attackerat militäranläggningar.

Kort efter rapporter om attacken varnade Etiopiens regering för att man skulle vidta åtgärder mot TPLF och uppmanade civila att hålla sig borta från militärmål i regionen.

Konflikten i Tigray i norra Etiopien eskalerade i onsdags då en vapenvila som nåddes i mars bröts och strider bröt ut. Detta efter att båda sidor upprepade gånger har anklagat varandra för bristande framsteg i förhandlingarna för att få slut på konflikten.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons