Nyheter24
Annons

Försök att uppliva frihetsdrömmar i Katalonien

Publicerad: 11 sep. 2022, kl. 22:15
Omkring 150 000 demonstranter samlades i Barcelona för att kräva självständighet för Katalonien. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Demonstrationen var samtidigt ett försök att ge kraft till en rörelse som falnat den senaste tiden efter de tumultartade försöken att att genomdriva självständighet för fem år sedan.

Omkring 150 000 personer samlades i Barcelona, huvudstad i regionen, med förnyade krav på ökad självständighet.

Kataloniens nationaldag den 11 september är också en årligt återkommande dag för manifestationer. Protester för fem år sedan samlade en halv miljon följare, medan dagens protester präglas av ökad oenighet inom separatiströrelsen om vilken väg man ska välja i kampen.

Kataloniens regionale ledare Pere Aragonès valde att inte delta sedan en ledande sammanslutning för Kataloniens självständighet, ANC, motsätter sig pågående samtal med centralregimen i Madrid.

ANC:s ledare Dolors Feliu väljer en konfrontativ hållning:

— Om vi väntar på godkännande från den spanska staten så kommer vi ingenstans.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons