Nyheter24
Annons

Biden utlovar luftvärn efter robotattackerna

Publicerad: 10 okt. 2022, kl. 21:27
Uppdaterad: 10 okt. 2022, kl. 22:48
USA:s president Joe Biden lovar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att förse Ukraina med fler vapen. Bildmontage. Foto: TT

Ämne:

TT

Beskedet kom kort efter det att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj hållit sitt dagliga tal på sociala medier, och i det hälsat att Ukraina inte låter sig skrämmas av de ryska robotattackerna.

— Ukraina kan inte skrämmas. Det kan bara bli mer enat. Ukraina kan inte stoppas, säger den ukrainske presidenten.

Samtidigt hotar han med att göra "slagfältet ännu mer smärtsamt" för de ryska styrkorna.

En lång rad ukrainska städer, däribland huvudstaden Kiev, besköts med ryska robotar – hämndattacker från Ryssland efter helgens explosion på Kertjbron.

Runt tio människor rapporteras ha dödats i måndagens attacker.

Annons

Biden och Zelenskyj talade med varandra under måndagen och enligt Vita huset lovade då USA:s president "att fortsätta att ge Ukraina det stöd som behövs för att försvara sig, inklusive avancerade luftförsvarssystem".

Kort därpå skrev Zelenskyj på Twitter att "luftförsvar är för närvarande prioritet nummer ett i vårt försvarssamarbete".

Kommentarer

Annons
Annons
Annons