En helikopter som förra helgen släppte vatten över en skogsbrand nära Castellon de la Plana, i östra Spanien där bränderna nu är under kontroll. Arkivbild.
En helikopter som förra helgen släppte vatten över en skogsbrand nära Castellon de la Plana, i östra Spanien där bränderna nu är under kontroll. Arkivbild. - Foto: Alberto Saíz/AP/TT

Över 100 anlagda bränder i norra Spanien

Publicerades: 1 Apr, 08:36

Över 100 anlagda bränder rasade i norra Spanien under fredagen, enligt myndigheterna. 91 av dem i provinsen Asturien vid Biscyabukten, resten i grannregionen Kantabrien. Som mest handlade det om 160 bränder i de två regionerna som är kända för sina skogar.


"Vi står inför något vi aldrig sett. Det är en riktig terrorattack, det är samordnade aktioner", twittrade Adrián Barbón, regionspresident i Asturien under fredagen.

Hundratals människor har evakuerats och flera vägar har stängts på grund av bränderna.

Bränder som pågått över en vecka i landets östra delar är under kontroll, meddelar räddningstjänsten.

En långdragen torka råder i Spanien efter tre år av otillräcklig nederbörd.

TT
Senaste nytt

Larm om explosion i Sundbyberg

Sundbyberg: Polisen rapporterar om detonation

"Flera samtal om ljud från en hög smäll i centrala Sundbyberg.", skriver polisen på sin hemsida.

Polisen i Stockholm rapporterar om trafikolycka

2 timmar sedan
"Polisen ska utreda orsaken till olyckan i Vasastaden.", skriver polisen på sin hemsida.

Upp mot 30 grader – kan bli värmebölja

2 timmar sedan
Sol, värme och höga temperaturer. Så lyder väderprognosen för den kommande tiden. Det väntas bli allra varmast i Värmland, säger meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

Många döda i skogsbrand i Kazakstan

3 timmar sedan
En stor skogsbrand i Kazakstan har krävt 14 liv, enligt landets departement för nödlägen. Av ett tidigare uttalande framgick att man letade efter skogsvaktare som ringats in av elden i nordöstra landsändan.

Barn allvarligt skadad efter påkörning

3 timmar sedan
En flicka är allvarligt skadad efter att ha blivit påkörd av en bil i stadsdelen Hageby i Norrköping, rapporterar lokala medier.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.