En krokodil äter en vattenorm på en reptilfarm i Siem Reap. Det är inte samma krokodil som omnämns i texten. Arkivbild.
En krokodil äter en vattenorm på en reptilfarm i Siem Reap. Det är inte samma krokodil som omnämns i texten. Arkivbild. - Foto: David Longstreath/AP/TT

72-årig man dödad av 40 krokodiler – drogs in i inhägnad

Publicerades: 26 Maj, 09:02, Uppdaterades: 26 Maj, 14:06

En 72-årig man har dödats av omkring 40 krokodiler sedan han dragits in i en inhägnad på familjens reptilfarm, enligt polisen i Siem Reap i Kambodja.


Mannen försökte flytta en krokodil ur en bur där den lagt ägg, när reptilen tog tag i mannens käpp och drog in honom i hägnet. En stor grupp krokodiler gav sig då på mannen och slet honom i stycken.

— Krokodilen gick till attack mot käppen medan mannen försökte jaga krokodilen ur en äggläggningsbur, säger polischefen Mey Savry.

— Sedan slog andra krokodiler till och attackerade honom tills han var död.

Det finns ett flertal krokodilfarmer kring Siem Reap. 2019 åt krokodiler upp en tvåårig flicka på en reptilfarm i samma by som den som nu drabbats av en ny tragedi.

TT
/
Relaterat
Senaste nytt

"Sverige viktigt för att återuppbygga Ukraina"

Nio svenska stränder prisas

Hög vattenkvalitet och ren miljö. Det är några av de kriterier som stränder som vill tilldelas den internationella utmärkelsen Blå flagg måste uppfylla. I år kommer den blå flaggan att hissas på nio svenska stränder.

Polisen i Vilhelmina rapporterar om trafikbrott

"Motorcyklist i Vilhelmina bötfälls.", skriver polisen på sin hemsida.

Bältestvång i A-traktorer införs

Regeringen skärper reglerna för A-traktorer. Från den sista augusti måste den som åker i en A-traktor använda säkerhetsbälte, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.

Polisen i Timrå rapporterar om trafikolycka

"Larm om trafikolycka på Järnvägsgatan, Vivsta.", skriver polisen på sin hemsida.

Förundersökning om hajdöd läggs ner

1 timme sedan
Åklagaren lägger ner förundersökningen kring dumpningen av döda pigghajar och rockor i Lysekilshamn.

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.